Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.03.2011 11:36 - Издирване на слънчеви посестрими
Автор: universalnite1neo Категория: Други   
Прочетен: 15423 Коментари: 31 Гласове:
49


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

    Някога в близост до току-що зараждащото се Слънце може би са светели до около 3500 звезди, една от тях дори избухнала в непосредствено космическо съседство. Но всички те са или са били посестрими на Слънцето, възникнали са от един и същи междузвезден облак, първоначално скупчили се в регион с диаметър от няколко светлинни години. Макар че сега са разпределени около Млечния път, астрономите биха могли скоро да открият някои от тях.

 

    Под тъмния небосвод при ясна звездна нощ не един човек е обвзет от чувство за самота. Нищо чудно – нощното небе затова е толкова тъмно, защото и нашата Слънчева система е уединена. Дори и най-близките ни звездни съседи изглеждат просто като незначителни светлинни точки, а най-бързите космически сонди биха стигнали до тях след десетки хиляди години. Следователно живеем на малък остров в необятното космическо море. Но не всяка звезда е така усамотена. Почти всяка десета принадлежи към някакъв звезден куп с размери от няколко светлинни години – множество от стотици, дори и десетки хиляди звезди. Фактически повечето звезди се раждат в подобни купове. Обикновено в течение на милиарди години тези струпвания отново се разпръсват и техните членове се разпределят в Млечния път.

    Все повече указания говорят в полза на хипотезата, че и Слънцето постепенно се е озовало в уединената си позиция. Докато астрономите дълго време смятали нашата централна звезда за “дете-единаче”, много от тях вече са на мнение, че може би то притежава 1000 или повече посестрими, все родени приблизително по едно и също време. Казано с други думи, когато Слънчевата система е възниквала, възможно е заобикалящото я космическо пространство далеч да не е било така празно. Ако имахме възможност да го наблюдаваме още тогава, очите ни щяха да бъдат ослепени от светлина. Погледът ни би попаднал върху покрито с ярки звезди нощно небе, някои от тях по-ярки и от днешната пълна Луна. Част от тях бихме могли да видим и през деня.

    Но звездният куп, към който вероятно е принадлежало нашето Слънце, отдавна вече не съществува. Могат да се правят редица предположения как е изглеждал. От множество данни от наблюдения са разкрити някои белези на този куп и са направени изводи за орбитите, по които са се движели в Галактиката някогашните членове на купа и за настоящите им позиции. Макар и да са се смесили с милиони други звезди, може би ще успеем да ги идентифицираме. В това отношение най-близък голям шанс предлага сателитната обсерватория Gaia ( Global Astrometric Interferometer for Astrophysics ) , която Европейската космическа организация ESA мисли да изпрати в орбита около Земята през 2012 г. С помощта на  Gaia биха могли да се разкрият звездните посестрими на Слънцето според съответните им орбити, както и по земеподобния им състав. А в случай на успех най-сетне би се появила възможност да се реконструират условията, при които някога нашата Слънчева система е възникнала от безформен облак от газ и прахови частици.

    Най-убедителното засега указание, че нашето Слънце настина притежава посестрими, откриха през 2003 г. Шого Тачибана, сега преподавател в Токийския университет и Гари Хъс от Хавайския университет в Маноа. Когато изследвали 2 метеорита от ранния период на Слънчевата система, които почти непроменени устояли на милиардите години, в химическите съединения, където очаквали желязо, учените се натъкнали на никел 60. Този изотоп се образува при радиоактивен разпад на желязо 60 – но въпросните съединения се образуват само при наличието на желязо. Следователно желязо 60 – в определен момент от неговите периоди на полуразпад – е било синтезирано или е попаднало в Слънчевата система и впоследствие е било включено в метеоритите, защото инак тези химически съединения не биха могли да се образуват. Според най-последни преценки периодът на радиоактивен полуразпад на желязо 60 е около 2,6 милиона години. В космически смисъл това е само един миг, следователно желязото трябва да е от непосредствено съседство, а най-вероятният източник е експлозията на някаква звезда.

 

          СВРЪХНОВА, ОТДАЛЕЧЕНА САМО НА НЯКОЛКО СВЕТЛИННИ ГОДИНИ

 

    От резултатите на Тачибана и Хъс, както и от последвалите измервания на изотопите през 2006 г. екипът на Лесли Луни от университета на Илиноис стигна до заключението, че когато нашето Слънце е било на възраст 1,8 милиона години, на по-малко от пет, може би и дори само на 0,07 светлинни години се е случило избухване на свръхнова. ( На тези преценки трябва да се направи незначителна корекция, тъй като споменатият, публикуван едва през август 2009 г. период на раидоактивен полуразпад на желязо 60 е с 1,1 милиона години по-дълъг , отколкото се предполагаше първоначално ).

    Ако тогава Слънцето е било така самотно както днес, случайността на това събитие трябва да е изиграла особено голяма роля. В крайна сметка свръхновата и раждането на Слънцето почти съвпадат в пространстово и времето. И тъй, богата на маса звезда попаднала ли е случайно в обкръжението на младото Слънце, за да експлодира точно там ? Ала никоя друга свръхнова не е избухвала някога толкова близо до нашата звезда. Подобно събитие вероятно би заличило всичкия живот на Земята. Далеч по-правдоподобно е предположението, че младото Слънце и експлодиращата звезда са принадлежали към един и същ плътен звезден куп. В такъв случай една близка свръхнова далеч не е така невероятна.

    Представата, че Слънцето е било част от звезден куп, е в противоречие с онова, което все още може да се прочете в много учебници. По традиция астрономите обобщават звездните купове в 2 категории – галактически или отворени и сферични. Отворените звездни купове са млади, звездната им плътност вече не е така висока и те се намират главно във или близо до плоскостта на Млечния път. Образец за тях е М44 , Ясли. При определени условия този звезден куп може да се открие на нощното небе дори и с невъоръжено око като мъгляво петно, но всъщност е струпване на около 350 звезди, всички, които са се появили преди около 700 милиона години.

    В противоположност на галактическите звездни купове кълбовидните са много стари, гъсти и се намират около Галактиката. Първият от този вид е открит от италианския астроном Джовани Маралди през 1746 г. – М15 съдържа около 1 милион звезди и е на възраст приблизително 12 милиарда години.

    Но нашето Слънце не се вписва нито в едната, нито в другата категория звездни купове. Относително голямата му възраст от 4,6 милиарда години показва произход в сферичен звезден куп, позицията му в плоскостта на Млечния път – по-скоро на галактически. Все пак през изминалите 2 десетилетия стана ясно, че не всички звездни купове могат да се причислят категорично към един от двата класически типа.

    Първоначално дължим това на звездния куп R136 в Големия Магеланов облак. Когато астрономите го открили през 1960 г., отначало го сметнали за отделна, гигантска звезда с маса, 2000 пъти по-голяма от слънчевата, светеща 100 милиона пъти по-силно от Слънцето. Но през 1985 г. Герд Вайгелт и Герхард Байер, тогава и двамата от университета Ерланген-Нюрнберг, с помощта на метод с висока разделителна способност доказали, че R136 е звезден куп само на няколко милиона години, състоящ се от около 10000 звезди. Звездната му плътност следователно е колкото на сферичен, но възрастта му е както при галактически звезден куп. Значи R136 е липсващото звено, което свързва един с друг двата типа звездни купове.

    Оттогава наблюдатели са открили много други подобни купове, но по онова време цареше голямо учудване сред теоретиците. Не се очакваше, че и днес се раждат звезди в толкова плътни купове. Същевременно бяхме улеснени, защото можехме да обясним данните не само благодарение на съществуването на отделна звезда гигант. Така или иначе, бяхме принудени да преосмислим всичкото си знание за звездните купове. Междувременно приемаме, че всички звезди, включително и Слънцето, се раждат в гъсти купове като R136. Подобен звезден куп се образува от междузвезден газов облак, за да продължи след това съобразно масата и физическото си обкръжение да се развива или като галактически, или като сферичен куп.

    В подобни купове някои малобройни масивни звезди са придружавани от многобройни бедни на маса посестрими. Екземплярите с най-ниска маса, около една десета от слънчевата, преставляват болшинството членове на звездния куп. Освен това за съвкупната скала на масите важи основното правило : когато разглеждаме звездите с определена маса, броят им е двайсетократно по-голям от онези с десетократно по-голяма маса.

    Aко приемем, че някога някаква звезда с 15-20 слънчеви маси се е превърнала в свръхнова в близост до Слънцето, можем да стигнем до заключението, че в звездния куп на зараждането му е имало приблизително 1500 по-малки звезди като него или поне най-малко с неговата маса. Представа за максималната маса получаваме от едно по-нататъшно разсъждение. За да могат да обогатят със значителна маса по-малките си посестрими, масивните звезди, които избухват като свръхнови трябва да се намират по-скоро близо до центъра на купа. Но в един по-голям куп масивните звезди имат нужда от повече време, за да се натрупат там. На база на тези рамкови условия моите симулации показаха, че купът е съдържал по-малко от 3500 звезди.

    Звезди с 15-20 слънчеви маси експлодират след живот от 6 до 12 милиона години, следователно този екземпляр трябва да е възникнал в купа на зараждане дълго време преди Слънцето. Че при един бъдещ звезден куп обикновено първи се образуват особено масивни звезди – няколко милиона години преди слънцеподобните – астрономите вече успяха да го докажат при други небесни обекти като прочутия трапецовиден куп в мъглявината Орион. Куп с предполагаемата големина обаче е с твърде слаба гравитация , за да се превърне в сферичен. Вместо това вероятно се е случило следното : преди края си като свръхнови масивните звезди в центъра на купа са изхвърляли в пространството гигантски количества газ и след това са избухвали. Така плътността на материята, също и гравитационното поле в купа намалявали, така че той се разширявал и след живот от 100-200 милиона години се разпадал.

    Но нека се върнем към времето преди това да се е случило и звездите в купа все още са били нагъсто една до друга. Лесно е да си представим, че някоя от тях е била изместена по орбита, която е минавала напряко през Слънчевата система. При преминаване в такава близост планети, астероиди и комети, всички разположени в една плоскост биха били изместени от първоначалните си кръгови орбити и биха били запратени в силно елиптични и наклонени орбити. Подобни орбити фактически притежават много комети, които са отдалечени от Слънцето на повече от 50 астрономически единици (АЕ – приблизително средното разстояние Земя-Слънце, следователно обикалят и отвъд орбитата на Плутон).

    Изглежда, вътрешната динамика на Слънчевата система, дори не и гравитационното влияние на Юпитер дава обяснение на този факт. Поради това най-вероятно е някога орбитите на кометите да са били объркани от някаква звезда, която е преминала покрай Слънцето на разстояние от около 1000 АЕ. От това може да се направи заключение, че никакъв звезден натрапник не се е приближавал до Слънцето по-близо от 100 АЕ, защото самите планети имат изключително правилни орбити.

    Тези разсъждения помагат да се прецени големината на купа. Достатъчно голяма вероятност някоя голяма звезда по време на съществуването на купа да премине покрай Слънцето на разстояние 1000 АЕ е налична едва при диаметър на купа, по-малък от 10 св. г. От друга страна, трябва да е бил по-голям от 3 св. г., за да може в същия период от време и отново с достатъчна вероятност никоя звезда да не се е приближавала до Слънцето по-близо от 100 АЕ. Казано накратко, купът на раждането на Слънцето е наподобявал R136, но е бил със значително по-ниска звездна гъстота. Така звездите са били и достатъчно отдалечени една от друга, за да не възпрепятстват възникването на планети.

    Но къде в Галактиката се е намирал този роден звезден куп ? Слънчевата система се движи повече или по-малко вътре в галактическия диск по почти кръгова орбита около галактическия център. В момента тя е отдалечена кръгло около 30000 св.г. от центъра, намира се на около 15 св.г. над галактическата плоскост и се движи със скорост от кръгло 234 км/сек. Следователно от момента на разждането си досега Слънцето е обиколило вече 27 пъти около галактическия център. Все пак неговата орбита не е затворена. Напротив, била е принудена от гравитационното поле на Млечния път – което астрономите могат да разкрият по звездите и междузвездните облаци – да преминава по една по-сложна орбита.

 

     НЕОБЯСНИМ РЕЗУЛТАТ

 

    Според предвариителното засега предположение, че това гравитацонно поле е останало непроменено през изминалите 4,6 милиарда години, проследяваме орбитата на Слънчевата система назад във времето. Резултатът от изчисления е следният : Слънцето е възникнало на разстояние 33000 св.г. от галактическия център и на около 200 св.г. над галактическата плоскост. Този резултат обаче е смущаващ. Защото регионът около пресметнатото място на раждане на Слънцето е по-беден на тежки елементи – чиято честота на срещане се увеличава повече в посока към външните области на Млечния път, отколкото може да се очаква според наличието им в Слънцето. Напротив, ако изследователите получават соларните стойности само на базата на своите разсъждения, биха очаквали Слънцето да е възникнало на 9000 св.г. по-близо до галактическия център.

    Междувременно обяснение на това явно несъответствие все още липсва. Може би същата свръхнова, която някога е обогатила метеоритите с желязо 60 е осигурила допълнително тежки елементи и за Слънцето ? Или изчисленията са неверни, защото с течение на времето гравитационното поле на Млечния път се е променяло ? Или пък орбитата на Слънчевата система от време на време е изпитвала въздействие на по-близки звезди или газови облаци.

    Нека междувременно се посветим на посестримите на Слънцето. И те би трябвало да обикалят около центъра на Млечния път със скорости от над 200 км/сек. Техните относителни скорости, т.е. разликите в скоростите между някогашните членове на купа обаче зависят преди всичко от взаимните сили на привличане в първоначалния куп и възлизат само на няколко км/сек. Поради това през време на 27-те обиколки около галактическия център първоначалния звезден рояк постепенно се е източил в разтеглена дъга, която междувременно се е издължила с повече от половин орбита.

    Според изчисленията обаче това ще рече, че вътре в радиус от 300 св.г. около нашата настояща позиция се намират все още около 50 посестрими на Слънцето. Ако се търси на разстояние до 3000 св.г., бихме могли да се натъкнем дори на 400 такива звезди ! Те или ще следват орбитата на Слънцето, или ще я изпреварват според това какви относителни скорости са притежавали първоначално и кога са се откъснали от звездния куп.   

    Най-добре е да се търсят в плоскостта на Млечния път или точно в обратна посока. Един от изследователите вече направи издирвания в звезден каталог, създаден с помощта на европейския спътник Hipparcos през 90-те години на 20-ти век. Но вероятно измерванията не са били достатъчно точни за сигурна идентификация на търсените екземпляри.

    По-различно е положението при Gaia. В продължение на пет години сателитът ще измерва с най-голяма точност триизмерните пространствени позиции и скорости на около 1 милиард звезди. Това преброяване ще обхване почти всички звезди, които се намират в радиус от няколко св.г. около Слънцето. В тези данни ще можем да търсим много многообещаващи кандидати и да проверим техния състав. Той би трябвало да е подобен на този на Слънцето, тъй като, естествено някогашната свръхнова е обогатила с тежки елементи не само Слънчевата система, но и други звездни системи в купа.

    Ако идентифицираме дори само една-единствена посестрима на Слънцето, това би ни дало ценна информация за ранния период на Слънчевата система – епоха, за която досега не знаем почти нищо. Освен това посестримите на Слънцето предлагат превъзходни предположения за търсене на благоприятни за живот планети. Макар днес Слънцето да се носи изолирано във Вселената, много негови особености – не на последно място и фактът, че светлината му попада върху обитавана планета – могат да се разберат само в контекста на историята на неговото семейство.

Сп. "Наука и техника"

image

Разсеян звезден куп М44 Ясли


image

Масивните звезди от областта на 30 от Златна рибка

image

М 15 от съзвездието Пегас

image

В средата се вижда плоскостта на Млечния път





Гласувай:
139



1. savremennik - Удоволствие бе да прочета този м...
14.03.2011 12:25
Удоволствие бе да прочета този материал .
Ще е интересно да се сравни с Произхода на световете според дуалистичната космогония на Емил Белό , цялата статия можеш да намериш на http://www.bialobratstvo.info/index.php?option=com_content&task=view&id=895&Itemid=74
цитирай
2. universalnite1neo - Ре 1. savremennik
14.03.2011 13:01
:) Благодаря , трябва да вникна в изложението на Емил Бело , за да имам мнение .
цитирай
3. анонимен - Хора, опознавайте физиката, тъ...
14.03.2011 13:06
Хора,опознавайте физиката,търсете фактитене си губете времето с недоказани глупости,те са за простолюдието
цитирай
4. universalnite1neo - Ре 3. анонимен
14.03.2011 13:11
Явно ти си някакъв капацитет , който знае всичко и си вярва.
цитирай
5. universalnite1neo - Ре 1. savremennik
14.03.2011 13:20
;) Чета инфото от линка, който ми даде и вниманието ми се спря на следното : "от космологията се мине към космогонията, към идеята, която новата теория извежда за произхода на световете.

Ето основният израз: Всички звезди и звездни системи произлизат от удара и пробива на една аморфна мъглявина, имаща относително слаба бързина на преместване, – с една газообразна (или ултрагазообразна) тръба–вихрушка, надарена с голяма бързина на движение н въртене. Тази тръба–вихрушка– мъжки елемент, така да се каже, – играе по отношение на аморфната мъглявина–женски елемент, ролята на сперматозоида по отношение яйцето.

Чрез тоя космичен удар, първоначалната вихрушка достига ядката на новата трептяща система. Пулсацията, която я подува последователно в екватора и полюсите, произвежда сегментации (тая пулсация се забелязва в изменението на блясъка на звездите и в единадесет годишния период на слънцето – остатък от една много по-бърза такава; още по-рано други автори са смятали, че без пулсация, с равномерно издуване на екватора не е възможно да се обясни откъсването на планетни пръстени). Материята на ядката, хвърлена по този начин във въртящата се аморфна мъглявина, се разпределя там според гъстотата и съпротивлението. Така се образуват планетните пръстени (пояси). Така се обясняват кометите с голямо наклонение на орбити, ретроградните движения на външните планети, тъй мъчните за разбиране в другите теории, разстоянията на планетите и спътниците, наклоненията на планетните оси и всички, даже най-мистериозни особености на една слънчева система. "
цитирай
6. universalnite1neo - Но това не е всичко :
14.03.2011 13:28
"Това е в слънчевите системи. В спиралните мъглявини ядката не е слънце, а централната част, в която звездите са по-сгъстени; на планетните пръстени отговарят завивките (les spires) на спиралата: От тези завивки едните се понасят в пространството, докато другите се тласват в едно противоположно движение. – По причина на ротативното и постъпателно движение, с които са оживени ядката и първоначалната аморфна мъглявина, те се прибират в себе си. Тези спирални завивки се концентрират малко по малко в звездни купове (кълбовидните купове), които отговарят на планетите в една слънчева система.

Голямото превъзходство на тази нова, дуалистична космология, се вижда във въвеждането на времето в обяснението на вселените. Една слънчева система, такава като нашата напр. представлява един по-напреднал стадий, отколкото една спирална мъглявина. Но с време завивките на тази последната се накъсват на отделни кълбовидни купове, гравитиращи около ядката. "

.....
цитирай
7. анонимен - За истина ще се приеме тая теория, с ...
14.03.2011 13:39
За истина ще се приеме тая теория, с която са съгласни повече хора и е достатъчно близка до логиката. Но дотогава ще изминат още много години. До настъпването на тоя момент обяче е необходимо да се разглежда непредубедено всяка нова теория. Може би някоя от многото, ще се окаже истинската.
цитирай
8. universalnite1neo - Ре 7. анонимен
14.03.2011 13:50
Не съм убеден в правотата на това, че истината е тази , с която са съгласни повечето хора . Достатъчно е да си спомним за времето , когато са смятали Земята за плоска . Но за непредубеденото разглеждане на нови теории - да , така трябва да бъде !
цитирай
9. savremennik - Е, да. Обаче, свестните днес ги в...
14.03.2011 14:37
Е, да.Обаче, свестните днес ги взимат за луди...
цитирай
10. universalnite1neo - Ре 9. savremennik
14.03.2011 14:51
:)) Трябва ли да отдаваме толкова голямо значение на този факт ? Според мен - не .
цитирай
11. taidzi - По-разширен възглед за възникв...
14.03.2011 15:56
По-разширен възглед за възникването на Вселената :

Всичко във Вселената е трептящи частици, като колкото са по-малки, толкова е по-висока тяхната честота на трептене и толкова е по-голяма тяхната енергоемкост. Естественият енергообмен на частиците води до тяхната материализация т.е. до обединяването на по-малките частици в по-големи, новата частица е с по-ниска честота на трептене и намален енергиен потенциал. По аналогичен път се изгражда всичко съществуващо, ниво след ниво, свят след свят, като колкото по-груба става материята, толкова е по-малка честотата и съответно се образуват все по-големи обособени части, обособените части образуват цялости, цялостите образуват обекти, обектите - системи и т.н. Имаме едно движение на числовите стойности описващи материята от милиарди милиарди трептения в секунда, честотата постепенно намалява до единица и след това започва обратното движение на числовите стойности, като постепенно се увеличава продължителността на едно трептение (вибрация, ритъм) и достига милиарди, милиарди години продължителност на един период на обособена група галактики или на една Вселена.
цитирай
12. universalnite1neo - Ре 11. taidzi
14.03.2011 16:15
:) taidzi , ти ми даваш идея с този коментар : преди бях писал, че Земята е разумно същество, сега смятам да доразвия тази теза и това, което си ми написал тук е ценно , смятам да го включа в бъдещия постинг . Благодаря ти !
цитирай
13. анонимен - :) taidzi, ти ми даваш идея с този ...
14.03.2011 17:39
[quote=universalnite1neo]:) taidzi , ти ми даваш идея с този коментар : преди бях писал, че Земята е разумно същество, сега смятам да доразвия тази теза и това, което си ми написал тук е ценно , смятам да го включа в бъдещия постинг .

пак ще има смях с измислиците на универсалния D
цитирай
14. universalnite1neo - Ре 13. анонимен
14.03.2011 17:47
Смей се - смехът е здраве, но не и поумняване ;)
цитирай
15. zahariada - Подравления за поста!
14.03.2011 18:15
"Астрофизиците", с изключение на един анонимник, нещо ги няма. Подготвям една тема за звезди-планетоубийци. Ако срещнеш нещо по пътя, пиши. Поздрави!
цитирай
16. universalnite1neo - Ре 15. zahariada
14.03.2011 18:23
:) Привет , приятелю !
Нали си знаем - продължаваме с постингите , а това, което ми даваш като анонс е обещаващо . Разбира се ще ти пиша , ако намеря нещо по този въпрос . Успех в широката насоченост , която представяш ! :)
цитирай
17. razkazvachka - тези ми харесват
14.03.2011 19:04
звездички!
цитирай
18. universalnite1neo - Ре 17. razkazvachka
14.03.2011 19:08
:) Както ми припомниха наскоро - една снимка може да каже повече от хиляда думи!
цитирай
19. анонимен - Вероятно има избухване, щом са го ...
14.03.2011 20:31
Вероятно има избухване ,щом са го засекли специалистите.Но успели ли са вече да изчислят прдполагаемата траектория и да видят има ли някъде в пространството пресечна точка?
цитирай
20. universalnite1neo - Ре 19. анонимен
14.03.2011 20:45
Явно все още са на етап предположения , както пише в статията те разчитат на Gaia за изследванията и по-точни резултати .
цитирай
21. raders - Че е избухнала свръхнова по онова ...
14.03.2011 21:13
Че е избухнала свръхнова по онова време, то е логично. Дори съществуват предположения, че слънцето и всички близки звезди са продукт от материала, изхвърлен от тази свръхнова.
цитирай
22. mominasylza - Здрасти Нео
14.03.2011 23:46
мдамм, беше ми интересно, благодаря.Ама пак сме си самички...или и да ги има другите не с е бутат много много да си разменим адресите,поне не официално и не с нас простолюдието...
цитирай
23. penchoan - Интересна информация. Централ...
15.03.2011 01:35
Интересна информация. Централната звезда на Галактиката е избухнала като свръхнова и се образувал сферичен облак от звездна материя, която бавно започва да се свива в диск. По мои груби изчисления, обаче, Слънцето се е образувало на ъгъл относно Галактичния екватор около 80 градуса. Това означава почти 29 000 светлинни години разстояние от равнината на екватора, ако приемем че сега се намира на 30 000 светлинни години, защото има твърдения и за 26 000 светлинни години. С течение на времето равнината на движение на Слънцето се приближава към равнината на Галактичния екватор и ъгълът на пресичане между тях днес е 3,24 градуса, а масата на Слънцето е нарастнала около 24 пъти.
Друга особеност е, че Централната звезда на Галактиката практически не взаимодейства гравитационно със Слънцето. Скоростта на частиците, осъществяващи гравитация с Централната звезда е свръхсветлинна. Нашето Слънце има гравитационна връзка с тъмното слънце Немезида, около което обикаля за 25 920 години. Немезида е свързана гравитационно със Сириус, около когото обикаля за 288 000 години. Сириус обикаля около звезда от съзвездие Голяма Мечка за 20 милиона години, а тя обикаля Централното слънце за 200 милиона години. Така че Слънцето извършва едно сложно движение.
Друг интересен момент е, че вероятно Централното слънце е избухвало няколко пъти, поне два пъти е изхвърляло прахова и газова материя, защото днешната спирала на Галактиката е относително млада - на около 2 милиарда години. По ъгъла на огъване на спиралата може да се съди за нейната възраст, защото по-близките области до центъра имат по-висока ъглова скорост на въртене от по-отдалечените.
цитирай
24. milanski - penchoan Глупости
15.03.2011 07:06
Как успя да издрънкаш толкова глупости лек.
цитирай
25. анонимен - Доброжелател. Добър постинг!
15.03.2011 09:29
Нашата планета е най - младата във Вселената, това е доказано от учените - лаици.
Земята и Млечния път са отделени от другите ( ако ги има,разбира се) планети и галактики със светлинни години. Казват, че Андромеда ( галактиката) била най - близо до нашата Млечен път, но пак алтернативните учени доказаха, че Земята е отдалечена от всички други галактики с милиони светлинни години, какво да говорим за - земните години, те са милиарди. Освен това не може масово производство на космически кораби защото те струват много скъпо и освен това не се знае какво е състоянието на другите планети. Това, което съобщават учените от НАСА и ВВС, са КОМПЮТЪРНИ изследвания. Никой, ама точно никой
досега не е направил НАИСТИНА изследвания на другите планети. Трябва там на място да се отиде и да се изследват. А това няма как да стане.
Затова, както казва dalida, приемаме всичко което уж изследователите " доказват" на доверие, и че е възможно да е "истина". Щото, може и да НЕ Е.
цитирай
26. ckarlet - Интересно четиво, Universalni...
15.03.2011 10:36
Интересно четиво, Universalnite1neo!
Поздрави!
цитирай
27. universalnite1neo - Ре 22. mominasylza
15.03.2011 10:56
:) Официално много неща не са такива , каквито са в действителност ...
цитирай
28. universalnite1neo - Ре 23. penchoan
15.03.2011 11:00
Благодаря за поясненията . Аз съм от тези , които споделят виждането за Немезида и с интерес чета материали , посветени на този въпрос.
Ще използвам случая да узная Вашето мнение относно една информация за Галактичния екватор , на която попаднах . Тя е следната : "Там където Галактичният екватор пресича еклиптиката в Стрелец е точно мястото, където започва тъмна пукнатина в Млечния път. Това е тъмно разклонение, причинено от междузвездни облаци прах. Днешните маи са напълно наясно с него и го начират "Пътят към Хибалба", "Камино де Сантяго", а древните маи са го наричали "Черният път"."
цитирай
29. universalnite1neo - Ре 25. анонимен
15.03.2011 11:03
Мое мнение - малко спорно е дали точно Земята е най-младата планета във Вселената.
Извинявам се за въпроса , но кой/коя е dalida ? Интересно е мнението, но никът не ми говори нищо ...
цитирай
30. universalnite1neo - Ре 26. ckarlet
15.03.2011 11:05
:) Привет ckarlet ! Да , интересно е, дава още насоки за разсъждения . Хубав пролетен ден ти желая ! :)
цитирай
31. penchoan - Благодаря за поясненията. Аз съм от ...
15.03.2011 19:42
universalnite1neo написа:
Благодаря за поясненията . Аз съм от тези , които споделят виждането за Немезида и с интерес чета материали , посветени на този въпрос.
Ще използвам случая да узная Вашето мнение относно една информация за Галактичния екватор , на която попаднах . Тя е следната : "Там където Галактичният екватор пресича еклиптиката в Стрелец е точно мястото, където започва тъмна пукнатина в Млечния път. Това е тъмно разклонение, причинено от междузвездни облаци прах. Днешните маи са напълно наясно с него и го начират "Пътят към Хибалба", "Камино де Сантяго", а древните маи са го наричали "Черният път"."


В Стрелец мисля че се намира Централната звезда на Галактиката, която предстои да се открие пред нас. Досега бяхме в праховия облак на Галактичния диск в продължение на около 18 милиона години и от 1 милиона години Слънцето излиза от плътните слоеве. Човешкото око се създава преди 1 милион години, а преди това Слънцето не се е виждало и сме имали духовно зрение.
Тези неща са описани в приказките на Шехеразада - еднооките великани.
Има вероятност и Немезида да се намира там и да се получи съвпад със Слънцето и Централната звезда.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: universalnite1neo
Категория: Хоби
Прочетен: 1932595
Постинги: 148
Коментари: 2421
Гласове: 10700
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930